هاست


  صادرات یک میلیون دلار فرش دستباف

  موضوع : اخبار فرش تاریخ ارسال : 28 مرداد 1398, 23:56 شکایت
  بحث پیمان‌سپاری ارزی در صادرات فرش آسیب جدی به این بخش وارد کرده است و تلاش می‌شود مدت زمان پیمان سپاری ارزی برای صادرات فرش دستباف افزایش یابد.
  به گرارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از پانا، رئیس مرکز ملی فرش خبرداد:‌ر ئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر اینکه صادرات زیر یک میلیون دلار معاف از موضوع پیمان سپاری است، می‌گوید بحث پیمان‌سپاری ارزی در صادرات فرش آسیب جدی به این بخش وارد کرده است و تلاش می‌شود مدت زمان پیمان سپاری ارزی برای صادرات فرش دستبافت افزایش یابد.
  فرشته دست پاک با اشاره به برنامه‌های مرکز ملی فرش دستباف ایران در بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف گفت: روز نخست این نمایشگاه که از سوم شهریور اغاز می‌شود با نام فرش دستباف و رونق تولید، روز دوم با عنوان فرش دستباف اینده و صلح جهانی و روز سوم یعنی پنجم شهریور با عنوان فرش دستباف و هویت تاریخی نام‌گذاری شده است.
  رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به برگزاری یک نشست تخصصی در رابطه با اشتغال و توسعه کار آفرینی در نمایشگاه فرش دستباف، گفت:نزدیک به ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف فعالیت می کنند و با کمترین سرمایه گذاری در این بخش می توان ارزش افزوده ایجاد کرد.
  وی با بیان این که افتتاح نمایشگاه با حضور رئیس جمهوری یا معاون رئیس جمهوری خواهد بود بیان داشت: برنامه های ویژه‌ای از جمله نشست‌های تخصصی در زمینه صادرات، کارآفرینی و همچنین برگزاری نشست‌هایی با موضوع استارت‌آپ‌ها با موضوع بهبود فناوری در فرایند تولید خواهیم داشت.
  وی با اشاره به برگزاری یک نشست تخصصی در رابطه با اشتغال و توسعه کار افرینی در روز پنجم نمایشگاه، گفت: ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف فعالیت می‌کنند و با کمترین سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توان ارزش افزوده ایجاد کرد.
  رئیس مرکز ملی فرش ایران در رابطه با بودجه اختصاص‌یافته از سوی مجلس برای بیمه قالی بافان گفت: در بودجه امسال مبلغ 1888 میلیارد ریال از سوی مجلس برای بیمه قالیبافان در نظر گرفته شد که این رقم در مقایسه با سال گذشته حدود 3 برابر افزایش یافته است.
  دست‌پاک گفت: مجلس شورای اسلامی بودجه اختصاص یافته برای بیمه قالیبافان را به دولت ابلاغ کرده است، اما هنوز با توجه به شرایط جنگ اقتصادی تخصیصی انجام نشده است.
  وی افزود:‌ 80 درصد از تولیدات فرش دستبافت کشور صادر می‌شود و زمانی می‌توان بر روی توسعه صادرات کار کرد که بر روی برند سازی این صنعت کار شود.
  رئیس مرکز ملی فرش ایران در مورد صادرات فرش به آمریکا گفت: فرش دستبافت ایران بعد از نفت دومین کالای تحریمی است، به همین دلیل با توجه به تحریم شدن فرش دستبافت کشورمان صادرات 29 درصدی فرش به این کشور را از دست داده‌ایم.
  دست‌پاک در رابطه با صادرات فرش به آلمان گفت:‌12 درصد از محصولات تولیدی فرش دستبافت کشورمان به آلمان صادر می‌شد که با توجه به فعال بودن اتحادیه فرش در این کشور و همچنین وجود انبارهای بزرگ فرش دستبافت در هامبورگ آلمان این میزان صادرات فرش به این کشور را حفظ کرده‌ایم.
  وی افزود:‌البته مشکلات ارزی و مسائل ناشی از نقل و انتقالات مالی ناشی از تحریم‌ها بر صادرات فرش به سایر کشورها بی‌تاثیر نبوده اما به دنبال جایگزین کردن کشورهای دیگر مثل کشورهای آ س آن هستیم.
  رئیس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به این سؤال که سالانه چه میزان از صادرات فرش درآمد عاید کشور می‌شود، گفت: صادرات ما صرفا از طریق گمرکات کشور نیست و صادر کنندگان فرش دستبافت با توجه به اینکه سالهاست در این حوزه فعالیت می‌کنند از مبادی دیگر این صادرات را انجام می‌دهند.
  وی گفت: بحث پیمان‌سپاری ارزی در صادرات فرش آسیب جدی به این بخش وارد کرده است و ما به دنبال آن هستیم که مدت زمان پیمان سپاری ارزی را برای فرش دستبافت را افزایش دهیم، به طوری که صادرکنندگان فرش دستباف به مدت 7 ماه فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند البته رایزنی‌هایی انجام شده تا این مدت زمان به یک سال افزایش یابد.
  وی با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر اینکه صادرات زیر یک میلیون دلار معاف از موضوع پیمان سپاری است، گفت: البته صادرکنندگان می‌توانند از این مورد هم بهره بگیرند.
  رئیس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به این سؤال که در صورتی که فرش دستبافت از مبادی قانونی صادر نشود، یعنی قاچاق می‌شود، گفت: خیر، از طرق دیگر مانند بحث صادرات مجدد این کار انجام می‌شود.
  وی در ادامه گفت: 3 تا 3 و نیم میلیون متر مکعب فرش دستبافت در کشور تولید می‌شود که سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی و مباحث ارزی تولید در این بخش دچار اختلال شد، اما هم اکنون این میزان فرش در کشور تولید می‌شود.
  رئیس مرکز ملی فرش ایران هم چنین به واردات ابریشم از چین و پشم از نیوزیلند برای تولید فرش اشاره کرد و گفت: بالا رفتن قیمت ارز در قیمت تمام شده این کالا بی‌تاثیر نبود، اما با اقدام‌هایی از جمله جلوگیری از صادرات پشم و ساماندهی صادرات ابریشم تا حدودی قیمت مواد اولیه را کنترل کرده‌ایم.


  خبرنامه کارایان
  منبع: سایت مرکز ملی فرش ایران

  صادرات ۶۹ میلیون دلاری فرش دستبافت ایران

  رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: امسال ۶۹ میلیون دلار صادرات مستقیم فرش دستبافت ایران انجام شد و مرکز ملی فرش ایران حامی تولیدکنندگان است. به گزارش کارایان فرش به نقل از خبرنگار مهر، حمید کارگر بعدازظهر سه شنبه در آئین افتتاحیه...

  افزایش 20 میلیون دلاری صادرات فرش کشور

  قائم‎مقام مرکز ملی فرش ایران از افزایش 20 میلیون دلاری صادرات فرش از کشور طی سال جاری خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، ابراهیم عزیزی صبح امروز در بازدید از کارگاه‌های قالیبافی شهرستان سردشت، اظهار داشت: امسال 170 میلیون...

  صادرات فرش دستباف به ۴۰۰ میلیون دلار می‌رسد

  صادرات فرش دستباف به ۴۰۰ میلیون دلار می‌رسد رئیس مرکز ملی فرش ایران از صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری فرش دستباف تا پایان امسال خبرداد. به گزارش خبرنگار مهر، حمید کارگر در حاشیه بازدید از بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات، با حضور در غرفه...

  ۲۰ سال بی مهری با صنعت فرش دستباف

  ۲۰ سال بی مهری با صنعت فرش دستباف هنر صنعت فرش دستباف تنها صنعت بومی سازی شده کشور است که تا چندین سال گذشته صادرات یک میلیادر دلاری را در کارنامه داشت و حدود هشت میلیون نفر از آن ارتزاق می کردند ، اما اکنون این صنعت ۲۰ سال است...

  صادرات 645 هزار دلاری فرش با مبدأ تولید استان زنجان

  صادرات 645 هزار دلاری فرش با مبدأ تولید استان زنجان رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: طی مهر ماه سال جاری، بالغ بر 645 هزار دلار فرش با مبدأ تولید استان به نقاط مختلف جهان صادر شده است. سید محسن جعفری...

  ارسال نظر
  برای ارسال دیدگاه خود ، فرم زیر را تکمیل نمایید.

  کد امنیتی :
  عکس خوانده نمی شود


هاست
هاست
هاست
هاست
درباره ما

کارایان نامی است که در ایران باستان به فرش‌های ایرانی اطلاق می شد. کارایان واژه ای است باستانی که واژه “کالین” ریشه اصلی کلمه ” قالی” از آن گرفته شده است. کارایان به معنای کاشتن است وایرانیان باستان بستن گره در میان تار وپود فرش را هم ردیف با کاشتن بذر و نهال می‌دانستند.
تگ ها


<    «  آبان 1398  »    >
شیدسچپج
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
© Copyiright 2019 - پژوهشکده فرش کارایان.

آمارگیر وبلاگ