هاست


  همایش ملی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری

  موضوع : کارایان نما / اخبار فرش تاریخ ارسال : 25 تیر 1396, 22:57 شکایت
  همایش ملی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران در سالن همایش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در شهرکرد برگزار شد.
  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز چهارمحال و بختیاری ؛ مدیر کل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: برگزاری این همایش علمی با رویکرد تولید و صادرات در راستای ارتقای جایگاه این هنر صنعت استان چهارمحال و بختیاری در سطح ملی برگزار شد.
  ملی فرش دستباف
  سید نعیم امامی اافزود :64 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شد که از این تعداد 30 مقاله با محوریت بازاریابی و 34 مقاله با محوریت تخصصی تولید فرش است.
  وی گفت :10 مقاله به صورت شفاهی در کارگاه های علمی و 49 مقاله نیز به صورت پوستر در حاشیه این همایش ارائه شد.
  در این همایش از 'بتول نصر و بهمن شیرازی' به عنوان قدیمی ترین فرشباف چهارمحال و بختیاری، آلبوم 350 رنگ سنتی و ثابت گیاهی فرش توسط سیدعلی عسگری از پیشکسوتان فرش بافی استان چهارمحال و بختیاری و آلبوم یکهزار و 200 رنگی ثابت گیاهی به روش علمی از مازیار کبیری از دانش آموختگان علمی این رشته، لوح زرین ثبت جهانی فرش بختیاری، مستند تلویزیونی فرش دستباف و آثار نفیس و قدیمی فرش دستباف استان رونمایی شد.
  براساس آمارها 104هزار بافنده فرش در استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شده و هم اینک 52 هزار دار قالی در قالب نه تعاونی فرش روستایی، دو تعاونی قالیبافی شهری و یک اتحادیه ساماندهی شده است.
  خردادماه امسال با پیگیری های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری، فرش دستباف چهارمحال و بختیاری در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO) ثبت شد.
  کاربرد رنگهای زیبا با استفاده از عصاره گلها و گیاهان و مواد اولیه طبیعی، شادابی و زنده بودن طرحها و نقش های متنوع از عوامل تقاضای بالا برای خرید فرش چهارمحال و بختیاری است.
  بیشتر فرش های چهارمحال و بختیاری را 'یلمه' بروجن، 'گبه ریزباف' اردل، فرش 'بختیاری' مناطق عشایری و مناطق بختیاری نشین و فرش چالشتری شهرکرد تشکیل می دهد.
  براساس نظر برخی از محققان، طرح فرش 'سرو و کاج' چهارمحال و بختیاری بعنوان اصیل ترین طرح آریایی مطرح است.
  فرش نقش چالشتری چهارمحال و بختیاری در استانهای مختلف کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا، آمریکا و کانادا طرفداران فراوان دارد.  رونمایی از سه دستاورد حوزه فرش دستباف

  همزمان با همایش ملی فرش دستباف در شهرکرد، از سه دستاورد حوزه فرش رونمایی شد. به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ سید نعیم امامی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری از رونمایی سه دستاورد حوزه فرش...

  چهارمحال و بختیاری قطب رنگرزی طبیعی فرش دستباف

  با شناسایی دو هزار رنگ طبیعی، چهارمحال و بختیاری به قطب رنگرزی طبیعی قالی دستباف تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز چهارمحال و بختیاری، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در همایش ملی فرش دستباف در شهرکرد و در...

  پایان داوری مقالات همایش فرش دستباف چهارمحال

  داوری مقالات همایش ملی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری پایان یافت. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز چهارمحال و بختیاری،دبیرعلمی همایش ملی فرش گفت:60 مقاله ازسراسرکشور به همایش ملی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری ارسال شده است. سیاوش...

  فراخوان مقاله همایش ملی فرش دستبافت

  فراخوان مقاله همایش ملی فرش دستبافت در چهارمحال و بختیاری آغاز شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت:این همایش به منظورفراخوان مقاله همایش ملی فرش دستبافت شناسایی ویژگی‌ها و معرفی...

  مهلت ارسال مقاله به همایش ملی فرش

  مدیر کل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: آخرین مهلت ارسال مقاله به همایش ملی فرش چهارمحال و بختیاری یکم بهمن ماه است. نعیم امامی در گفت و گو با ذاکرنیوز با اشاره به اینکه آخرین مهلت ثبت نام در همایش ملی فرش چهارمحال و...

  ارسال نظر
  برای ارسال دیدگاه خود ، فرم زیر را تکمیل نمایید.

  کد امنیتی :
  عکس خوانده نمی شود


هاست
هاست
هاست
هاست
درباره ما

کارایان نامی است که در ایران باستان به فرش‌های ایرانی اطلاق می شد. کارایان واژه ای است باستانی که واژه “کالین” ریشه اصلی کلمه ” قالی” از آن گرفته شده است. کارایان به معنای کاشتن است وایرانیان باستان بستن گره در میان تار وپود فرش را هم ردیف با کاشتن بذر و نهال می‌دانستند.
تگ ها


<    «  آبان 1398  »    >
شیدسچپج
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
© Copyiright 2019 - پژوهشکده فرش کارایان.

آمارگیر وبلاگ