پرداخت ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات به بافندگان فرش دستباف خراسان شمالی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی از پرداخت ۱۳ میلیارد تومان تسهیلان به قالیبافان این استان خبر داد.

پرداخت ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات بافندگان فرش دستباف خراسان شمالی

به گزارش خبرنامه کارایان به نقل از ایسنا، حسین حاجی بگلو در جمع قالیبافان استان، با بیان اینکه این میزان تسهیلات به ۲۵۰ نفر از متقاضیان پرداخت شده است، افزود: انعقاد تفاهم نامه مرکز ملی فرش ایران با معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، صدور ۴۹۷ مجوز مشاغل خانگی، تشکیل گروه کاری فرش دستباف استان و برگزاری دو جلسه گروه کاری از مهم ترین اقدامات در سال ۱۴۰۰ است.
وی مجموع بافندگان فعال استان را ۲۶ هزار نفر بیان و خاطرنشان کرد: تاکنون هشت هزار و ۹۱۴ مجوز مشاغل خانگی صادر شده است که از این تعداد چهار هزار متقاضی فعال در انتظار بیمه قالی بافی هستند و تنها دو هزار و ۶۲۵ نفر بیمه شده اند.
به گفته وی در حال حاضر هشت اتحادیه صنفی، ۱۱ شرکت تعاونی فرش دستباف، یک تشکل مردم نهاد در استان فعال هستند که برای دو هزار نفر ایجاد اشتغال شده است.
وی میزان تولید فرش استان را ۲۶ هزار متر ذکر و اظهار کرد: ۴۰ درصد از این میزان تولید در بازارهای داخلی عرضه و ۶۰ درصد صادر شده است.

ادامه مطلب

سه پای خارجی در کفش فرش ایران

کفشی که فرش دستباف ایران در بازار‌های خارجی به پا داشت، حال پاپوش سه کشور آسیایی دیگر شده است.
به گزارش خبرنامه کارایان به نقل از خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، تا همین چند سال پیش، فرش دستباف را در بازار‌های خارجی به نام ایران می‌شناختند که دو برند معروف و جهانی آن شامل فرش مود و فرش قهستان مربوط به خطه خراسان جنوبی است.
دو دهه قبلتر را نگاهی بندازیم می‌بینیم پس از نفت ، فرش دستباف دومین منبع درآمد ارزی کشور بود و اگر چه ما این کالا را زیرانداز و سه پای خارجی در کفش فرش ایرانکفپوش خانه هایمان کرده بودیم، خارجی‌ها آن را قاب می‌گرفتند بر دیوارهایشان و کف تالار‌های تشریفاتی شان را با آن تزئین می‌کردند و حال این روزها..

کاهشی هزاران تنی در صادرات فرش دستباف ایران


مرکز ملی فرش ایران را که در اینترنت جستجو کنیم بخشی به نام آمار و اطلاعات در آن وجود دارد که در آن، آمار مربوط به صادرات فرش دستباف ایران از سال ۱۳۵۰ تا کنون درج شده است.
با بررسی اجمالی این آمار مشاهده می‌کنیم صادرات فرش دستباف ایران از دهه ۷۰ تا کنون از ۲۲ هزار تن به چیزی حدود ۳ هزار تن کاهش یافته است یعنی سال به سال تعداد تخته‌های کمتری از فرش دستباف ایران، مرز‌های کشور را پشت سر گذاشته و به بازار‌های خارجی راه یافته است.
صادرات فرش ایران در سال‌های ۷۳ تا ۷۵ بیش از ۲ میلیارد دلار بوده است که با این رقم، ایران مقام اول صادرات فرش دنیا را داشته و یک سوم بازار جهانی فرش، مربوط به فرش کشورمان بوده است. اما این آمار درخشان در سال ۹۷ به ۲۶۰ میلیون دلار و سال ۹۸ به ۷۰ میلیون دلار سقوط کرد که مطمئنا امسال هم کمتر از این رقم خواهد شد.
حال دیگر آنجایی که باید مشتری‌های خارجی فرش دستباف ایران را ببینند، فرش‌های دستباف تولید هند، افغانستان و پاکستان را می‌بینند.
سه پای خارجی در کفش فرش ایران

چه شد که چنین شد؟


سه پای خارجی در کفش فرش ایرانتحریم‌ها جلویش را گرفت؟ کرونا همه چیز را به هم ریخت؟ مواد اولیه کم بود یا نامرغوب؟ بافنده‌ها دیگر نمی‌بافند؟ با سلیقه بازار پیش نرفتیم؟ خارجی‌ها دیگر این کالا را نمی‌پسندند؟ آموزشی در کار نبود؟ چه و چه و چه ...؟ چه شد که چنین شد؟ کدام عامل سبب شد که حالا وقتی درِ کارگاه‌های فرش دستباف خراسان جنوبی را باز می‌کنی دارهای قالی را در کنج عزلت میبینی؟ اشکال کار کجاست؟
برای اینکه به جواب سوالاتم در خصوص تغییر وضعیت فروش فرش دستباف برسم به سراغ رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف استان و تاجران این کالای هنری رفتم تا ببینم آن‌ها علت را در چه میبینند؟

روند صادرات، برعکس شده است


کامیابی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان جنوبی به تحریم‌های آمریکایی و اروپایی اشاره کرد و گفت: پیش از این، صادرات فرش دستباف ایران و همچنین خراسان جنوبی چنان رونقی و نام و نشانی داشت که افغانستان هم گاه برای صادرات فرش‌های دستباف خود به ایران متوسل می‌شد و فرش‌های خود را به ایران ارسال می‌کرد تا با فرش‌های ایران صادر شود و به فروش رسد، اما حال به دلیل تحریمها، ما مجبوریم فرش خود را به افغانستان بفرستیم تا از این کشور و گاه حتی با نام خود افغانستان به کشور‌های آمریکایی و اروپایی صادر شود.

به دنبال بازار‌های جدید نگشتیم، همان قبلی‌ها را هم از دست داده ایم


کامیابی به موضوعی دیگر اشاره کرد و گفت: عمده بازار خارجی فرش ایران و خراسان جنوبی، آمریکا و کشور‌های اروپایی است که اکنون به دلایل مختلفی از جمله به روز نبودن بخشی از طرح‌ها و رنگ‌های به کارفته در بافت فرش، دیگر داغ داغ نیست و کشور‌هایی همچون هند، پاکستان و افغانستان از همین دلایل استفاده کرده اند و با نیازسنجی سلیقه مشتری‌های امروزی، پا در کفش صادرات فرش ایران و برند‌های جهانی آن همچون فرش مود و قهستان خراسان جنوبی کرده اند.
وی افزود: ما در خراسان جنوبی طراح فرش نداریم و بافندگان همچون قدیم ذهنی می‌بافند و تنها ۱۰ درصد تولیدات ما، به روز است.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف همچنین به ارزان بودن هزینه کارگر در کشور‌هایی همچون هند و افغانستان اشاره کرد و گفت: این موضوع سبب می‌شود هزینه تمام شده‌ی فرش برای تولیدکننده و صادرکننده کمتر تمام شود و به همان نسبت در بازار‌های صادراتی با قیمت ارزان تری به فروش برسد که همین موضوع، فروش فرش‌های دستباف این کشور‌ها را بیشتر و فرش ایران را کمتر کرده است.
کامیابی تأکید کرد ارزان بودن قیمت کارگر در کشور‌های یاد شده به این معنا نیست که مزد بافندگان فرش در ایران بالاست چرا که همین الان وضعیت معیشت قالی بافان استان خراسان جنوبی بسیار نامطلوب است و کارگری که به همان تعداد ساعت کار روزانه یک بافنده در شغلی دیگر کارگری کند، دستمزدی ۳ تا ۴ برابر یک قالیباف می‌گیرد.

سال ۷۰، حقوق یک قالیباف دو برابر یک کارمند بود


به سراغ یکی از تاجران فرش رفتم، آقای تقی زاده سالهاست که عمر خود را در خرید و فروش فرش صرف کرده است.
او می‌گوید: تعداد بافندگانی که من از آن‌ها فرش می‌خریدم در طی این سال‌ها نصف و حتی کمتر از نصف شده است چرا که در سال‌های دهه ۷۰، یک قالیباف تقریبا دو برابر یک کارمند درآمد داشت، ولی اکنون حتی نصف حقوق اداره کار هم گیرش نمی‌کند و همین سبب شده که از ۶۵ تا ۹۰ شرکت تعاونی که در آن سال‌ها در تولید و صادرات فرش دستباف خراسان جنوبی فعال بودند اکنون اثری نباشد و ما هم، هم اکنون شخصی عمل می‌کنیم.

حال دیگر فقط زن‌ها می‌بافند


تاجر دیگری که خود رئیس هیأت مدیره شرکت فرش دستباف روستایی بیرجند است می‌گوید: الان بافنده روزی ۸ ساعت کار کند بسته سه پای خارجی در کفش فرش ایرانبه کیفیت کارش از ۱۵ هزار تومان می‌گیرد تا ۴۰ هزار تومان، که حتی در بهترین حالت هم باز دستمزد کارگر بیرون و برای کار‌های دیگر، از بافندگی بیشتر است و همین سبب شده حال دیگر هیچ بافنده‌ی مردی قالی نبافد و تنها زن‌ها به این کار پرزحمت و کم درآمد، تن دهند آنهم برای گذران زندگی.
او می‌گوید: سال‌های پیشین که متولی فرش در کشور، جهاد سازندگی بود با اجرای طرح‌هایی همچون انتخاب بافنده نمونه و فرش نمونه، انگیزه‌ی بافندگان برای به کار بردن نهایت ذوق و سلیقه و هنر در تولید فرشی کاملا مرغوب، چند برابر می‌شد و به همین دلیل تولیداتمان مشتری‌های خاص تری پیدا می‌کرد و فرش دستباف با سود فراوانی صادر می‌شد، اما حالا دیگر هیچ طرحی برای تشویق بافندگان در کشور نداریم و تازه حمایت‌های معیشتی بافندگان هم از بین رفته و طرح‌هایی همچون بیمه قالیبافان هم شروع نشده پایان یافته است.
او تأکید کرد یکی از عواملی که سبب شد در این سال‌ها به طور مکرر از تعداد بافندگان فرش دستباف استان کم شود نبود بیمه‌ای برای قالیبافان بود و، چون آنها، آینده‌ای برای شغلشان نمی‌دیدند به مشاغل دیگر روی آوردند.

تنها 7 درصد بافندگان استان بیمه اند


با تحقیقی در این مورد متوجه شدم در سال‌های ابتدای طرح بیمه بافندگان، ۵۷۰۰ نفر از ۵۰ هزار بافنده استان بیمه شدند که در سال‌های بعد این طرح منتفی و حتی بنا به دلیل ارائه شده از سوی دولت و تأمین اجتماعی مبنی بر اختصاص نیافتن بودجه‌ای برای بیمه بافندگان، بیمه حدود ۲ هزار نفر از آن‌هایی هم که در سال‌های اول این طرح بیمه شدند، قطع شد.
اکنون تنها ۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰ بافنده در خراسان جنوبی بیمه اند یعنی چیزی حدود 7 درصد جمعیت بافندگان استان.

به چشم کفپوش نگاهش کنیم، بازی را باخته است


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف استان، ظهور فرش ماشینی و کفپوش‌هایی مدرن همچون موکت و پارکت را از دیگر دلایل کاهش تولید و صادرات فرش دستباف و مشتری‌های خارجی و داخلی این کالای ارزشمند دانست و البته تأکید کرد نباید بین فرش دستباف و ماشینی مقایسه‌ای انجام دهیم چرا که اصلا قابل مقایسه نیستند و فرش دستباف یک هنر است و نه یک صنعت و هنر بر خلاف کالای صنعتی قیمت ندارد.
کامیابی، به موضوعی، مکرر اشاره و تأکید می‌کرد که ما به دنبال بازار‌های جدید و پیدا کردن مشتری‌های جدید نرفتیم تا تحریم‌ها جای ما را به دیگر کشور‌های آسیایی ندهد.
او افزود: دولت هم هیچ حمایتی از تولید این کالای ارزشمند نکرد و با رخنه کردن ناامیدی بین بافندگان، دیگر هنر و ذوق در فرش جهانی خراسان جنوبی شاید کمتر به چشم بخورد و فرشی هم که با ذوق و علاقه بافته نشود به طور حتم کیفیت مطلوب را برای عرضه به مشتری خارجی ندارد.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف استان با اشاره به قدمت ۶۰۰ ساله‌ی فرش دستباف در خراسان جنوبی گفت: به دلیل خشکسالی و کاهش کسب و کار‌های کشاورزی و دامداری و همچنین نبود صنعت بزرگ و اشتغالزایی در خراسان جنوبی، تقریبا در تمامی روستا‌های خراسان جنوبی، دار‌های قالی وجود دارد و ما توان تولید در هر مقدار هم که بازار طلبد کند داریم فقط باید با آموزش و ساماندهی بافندگان تولید فرش دستباف را روز به روز تخصصی تر کنیم و بازار فروش و صادراتش را نیز رونق ببخشیم.

پاسخی جز پوزخند دریافت نکردم


کامیابی همچنین می‌افزاید: یکی از حمایت‌هایی که دولت می‌تواند از بافندگان و فعالان فرش داشته باشد و ندارد، ارائه تسهیلات بانکی به بافندگان و تولیدکنندگان برای تهیه مواد اولیه مرغوب است چرا که هم اکنون بافندگان ما برای دریافت تسهیلات ۲ تا ۵ میلیون تومانی ماه‌ها در گیر و دار کاغذبازی‌های اداری و بانکی به انتظار می‌نشینند و آنگاه میبینیم وام‌های میلیاردی در حوزه فرش به کسانی ارائه می‌شود که هیچ تخصصی در این حوزه ندارند.
او می‌افزاید من این مشکل را در نشست بررسی مسائل فرش در تهران نیز عنوان کردم و پاسخی جر پوزخند و سکوت حاضران نصیبم نشد.

کم کیفیت‌ها نصیب ما می‌شود


تقی زاده تاجر فرش خراسان جنوبی، نامرغوب شدن مواد اولیه و کمبود مواد اولیه مرغوب در بازار ایران را از دیگر دلایل کاهش صادرات فرش استان می‌داند و می‌گوید: مواد اولیه مرغوب به طور محدود و بدون اطلاع از مقدار نیاز کشور و تعداد بافنده‌ها وارد می‌شود و همان قدری هم که وارد می‌شود به استان‌های بزرگی همچون تهران، اصفهان و تبریز می‌رود و به استان‌هایی همچون خراسان جنوبی مواد اولیه نامرغوب و یا با کیفیت کم ارسال می‌شود که همین سبب شده کیفیت فرش دستباف این استان کاهش یابد و به تبع مشتری‌ها هم کمتر شوند.
او می‌گوید: پشم تولید داخل به دلیل کوتاه بودن پایه‌ی آن، در مصارف داخلی و برای تولید فرش‌های معمولی استفاده می‌شود، اما فرش‌هایی که برای صادرات بافته می‌شود باید از نخ‌های مرغوب خارجی که با پشم مرینوس با پایه بلند تهیه می‌شود، بافته شود و واردات این نخ‌ها اصلا با مقدار نیاز کشور و تعداد بافنده ها، همخوانی ندارد و بسیار کمتر است.

بافندگان از سود صادرات بی نصیبند


حسین پور دیگر تاجر فرش خراسان جنوبی، نبود اتحادیه و تشکلی دولتی و یا خصوصی صرفا برای فعالیت در حوزه صادرات را از جمله دلایل کاهش صادرات فرش دستباف استان می‌داند و می‌گوید: بافندگان برای فروش فرش شان با ما در ارتباطند و ما با تهرانی‌ها برای فروش آن که صادراتی هم اگر انجام شود سودش به جیب همان فعالان استان تهران می‌رود و چیزی از سوداوری صادرات نصیب بافنده و یا ما تاجران استانی نمی‌شود تا انگیزه‌ی تولید تخصصی و پرداختن به بافندگی هنری به عنوان یک شغل پایدار در خراسان جنوبی ادامه یابد.

یا تاکنون بودجه اش را نداشتند یا آدمای نابلدی بودند


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف همچنین با بیان اینکه هم اکنون تنها چین و مقداری هم مشتری‌های روسیه ای، فرش دستباف ایران را می‌خرند گفت: باید متولیان فرش کشور به ویژه مرکز ملی فرش ، در این سال‌ها به دنبال بازار‌های جدیدی برای فرش ایران می‌گشتند که چون این کار هم جمع آوری اطلاعات فراوان می‌خواهد و هم هزینه و ریسک دارد، مرکز ملی فرش ایران آن را انجام نداده ، چرا که یا بودجه‌ای نداشته است و یا متولیانش شخصیت‌های غیرمتخصصی در زمینه فرش بوده اند.

جای حمایت‌های دولتی خالی است


کامیابی افزود: کشوری همچون پاکستان هم دستیابی به مواد اولیه مرغوب برایش راحت است، هم دولتش برای فعالان فرش دستباف تخفیفات گمرکی لحاظ می‌کند و هم در نمایشگاه‌های بین المللی برایشان غرفه رزرو می‌کند و همین حمایت‌ها سبب شده امروز رشد روزافزون صادرات فرش این کشور و همچنین هند و افغانستان را شاهد باشیم و این همان کار‌هایی است که متولیان فرش ایران باید انجام می‌دادند و متأسفانه تلاشی در این زمینه نکردند.
او با اشاره به رقابت تنگاتنگ در بازار صادراتی فرش دستباف گفت: کشور‌های رقیب به دنبال برجسته شدن کاستی‌های فرش ایرانند تا جای پای خود را محکم کنند و همین حمایت نشدن سبب شده که به طور مثال از ۱۷۰ هزار مترمربع فرش تولید شده در سال گذشته در خراسان جنوبی، ۱۰۰ هزار مترمربع صادر شود و مابقی روی دست بافنده بماند.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف افزود: اگر اکنون امریکا که بزرگترین بازار فرش دستباف ایران بوده ما را تحریم کرده، این وظیفه متولیان مرکز ملی فرش است که بازار‌های جدید را شناسایی و صادرکنندگان را برای ورود به این بازار تشویق کنند چرا که یک صادر کننده خود به تنهایی توان ورود به یک بازار جدید را ندارد و این وظیفه متولیان فرش کشور است که با حمایت‌های تسهیلاتی، راه را برای ورود صادرکنندگان به بازار‌های جدیدی همچون آفریقای جنوبی، برزیل و روسیه هموار کنند.
کامیابی ، دلال گری را در موضوع فرش قبول ندارد و می‌گوید: در نبود حمایتی از سوی مرکز ملی فرش ایران و دولت، اگر همین واسطه‌ها و یا به قول بازار، دلالان هم نبودند، تمام تولیدات فرش دستباف خراسان جنوبی روی دست بافنده‌ها می‌ماند.

نبود مدیریت صحیح در پیمان سپاری صادرات فرش


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان جنوبی با بیان اینکه تصویب پیمان سپاری مانند سایر کالا‌ها برای فرش هم اجرا سه پای خارجی در کفش فرش ایرانمی‌شود گفت: در ابتدا بر طبق این تصویبیه، صادرکننده‌ی فرش باید ۳ ماه بعد از صادرات فرش، ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی تحویل می‌داد و از آنجاییکه فروش فرش بیشتر مواقع به صورت امانی است و گاهی ارز حاصل از فروش فرش در بازار صادراتی، تا ۲ سال به حساب صادرکننده واریز نمی‌شود برای همین صادرکننده مجبور بود ارز را از بازار آزاد تهیه و به سامانه نیمایی تحویل دهد تا بتواند به تعهدات ارزی خود عمل کند و همین موضوع، هزینه گزافی را بر دوش صادرکننده می‌گذاشت که سبب کاهش انگیزه تجار برای صادرات فرش شده است، به همین خاطر متولیان مرکز ملی فرش ایران مدت زمان تحویل ارز حاصل از صادرات فرش به سامانه نیمایی را از ۳ به ۷ ماه تغییر دادند، ولی ۷ ماه هم جوابگو نیست و تلاش می‌شود به یک سال تغییر یابد که این‌ها نشانه‌ی نبود مدیریت درست در موضوع فرش است چرا که وقتی قانون سامانه نیمایی برای فرش تصویب می‌شود متولیان فرش باید مدت زمان تعیین شده برای برگشت ارز را برای صادرکنندگان بر اساس اطلاعات بازار صادرات تعیین کنند.

راه حل را ۱۲ سال پیش ارائه دادیم، اما خبری از عملی شدنش نیست


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان جنوبی، راه حل مشکلات فرش دستباف استانی همچون خراسان جنوبی با ۵۰ هزار بافنده و ۲ برند جهانی فرش مود و قهستان را، راه اندازی فروشگاه دائمی فرش می‌داند که در آن بر اساس سفارش مشتری‌های خارجی و داخلی، فرش تولید شود و تولیدات طبق سلیقه مشتری بافته، و حتی قبل از بافته شدن فروخته شود.
او می‌گوید این راه حل را ۱۲ سال پیش به دولت ارائه دادیم، اما تا کنون هیچ اقدامی برای عملی کردن آن انجام نداده اند و هیچ بودجه‌ای هم اختصاص ندادند.
کامیابی معتقد است ظرافت، نرمی و انعطاف پذیری فرش دستباف خراسان جنوبی در کمتر منطقه‌ای از کشور دیده می‌شود و این جزء همان ملاک‌هایی هست که مشتری‌های خارجی را مجذوب فرش این استان کرده است و باید از این فرصت، بیشترین بهره را گرفت.

توسعه‌ی تولید و صادرات فرش، راه جلوگیری از تخلیه روستا‌ها


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان جنوبی با بیان اینکه در این استان، خشکسالی بسیاری از روستائیان را بیکار کرده است و روز به روز خطر خالی شدن روستا‌ها از سکنه افزایش می‌یابد گفت: اگر به صنعت فرش پرداخته شود و حمایت‌ها برای تخصصی شدن این هنر و همچنین بازاریابی افزایش یابد، فرش بافی تبدیل به یک اشتغال پایدار در روستا‌ها می‌شود و دیگر امنیت استانی مرزی همچون خراسان جنوبی با خالی شدن روستا‌ها بخطر نمی‌افتد.

مائیم و همین فرش دستباف


سه پای خارجی در کفش فرش ایرانمحمد آقا، پیرمرد بافنده‌ای در یکی از روستا‌های شهر مود که فرش آن از برند‌های جهانی فرش دستباف استْ در حالیکه اشک در چشمانش حلقه زده و پینه‌های دستانش حکایت از سختی‌های او در کسب درآمد دارد می‌گوید: مائیم و همین فرش، اگر فرش نبافیم کاری نداریم بکنیم، چیزی نیست که با آن کسب درآمد داشته باشیم و مجبوریم برویم در شهر دستفروشی کنیم.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ادامه مطلب

استادکار بافنده عبدالمحمد عمو اوغلی

از بافندگان و استادکاران مشهد، و اصلا اهل کهنوی آذربایجان بود و اجدادش به شغل و حرفه نساجی و ابریشم بافی اشتغال داشتند. پدرش در سنین کوچکی برای زیارت به مشهد آمد و به واسطه علاقه به مشهد شغل نساجی را رها کرده و به قالیبافی پرداخت.

عمواوغلی در کنار صیرفیان، رشتی زاده، امینیان، محتشم، احمد، صابر، طاهرزاده بهزاد و دیگران، از چهره های انگشت شماری است که به هنر فرشبافی ایران، ارزشی خاص بخشیده است.
وی به همراه برادرش کارگاه های متعدد قالیبافی در مشهد و اطراف آن برپا داشت، و خود به بافت و نظارت تولیدات آن همت گماشت. کارگاه های وی در محمودآباد (شش کیلومتری مشهد)، طرقبه (از ییلاقات مشهد) و درخش مستقر بود و در کارگاه برادرش در مشهد و شاندیز قرار داشتند.
فرشهای ارزنده ای که عمواوغلی برای آستانه حضرت رضا و حرم سامرا و مجلس و باشگاه افسران و کاخهای سلطنتی بافته، هریک در نوع خود بی نظیر است.
تخصص عمواوغلی بیشتر در تهیه فرشهایی در اندازه یکصد مقات (هر مقات ۱۲۰۰۰ گره) بود، و در این راستا از حیث ریزبافتی و ظرافت و قطع قالی و رنگهای سنتی کمتر کسی را همطراز وی سراغ داریم. عباسقلی صابر از بافندگان طراز اول، از جمله کسانی بود که با عمواوغلی در تهیه بسیاری از این آثار نفیس سهیم بود، و پس از فوت عمواوغلی در آذرماه ۱۳۱۶ شمسی، شهرت و معروفیتی تمام کسب کرد.
منبع:فرشنامه ایران،دکتر حسن آذرپاد،فضل الله حشمتی رضوی،تهران1383،صفحه 439

ادامه مطلب

قالی بافی یا فرش دستباف استان های خراسان

استان خراسان
مشهد فرش مشهد مقاوم و پرگوشت و دارای پرزهای بلند است. طرح های فرش در این شهر، بیشتر افشان و لچک ترنج و حاشیه پر نقش و نگار است. متن قالی مشهد بیشتر به رنگ لاکی سیر است و ترنج و لچک آن به رنگ لاجوردی. واحد بافت قالی در مشهد و سایر شهرهای خراسان «مقاط» است (مقاط بر وزن نقاط یا مقات بر وزن نبات، هر دو تلفظ و هر دو رسم الخط در خراسان رایج است) مقاط برابر با ۱۲۰۰۰ گره است و هر چه سطح کمتری را دربر گیرد مرغوبیت فرش بیشتر می شود. در این شهر، آستان قدس رضوی علاوه بر تأسیس شرکتی در زمینه تولید فرش، موزه ای هم برای فرش های نفیس و تاریخی خود بر پا کرده است. در مشهد، گره غیر متقارن (فارسی) و گره متقارن (ترکی) معمول است.
بیرجند از نظر بافت، به فرش مشهد شباهت دارد. نقشه های رایج در بیرجند، غالبا ریزه ماهی، بته جقه و لچک و ترنج است.
قاین از کانون های قدیم قالیبافی ایران است. در این ناحیه، طرح هراتی استفاده می شود. طرح های دیگر این شهر ریزه ماهی، بته جقه ای و ربعی سعدی است.
درخش و مود دو روستا با معروفیت خاص جهانی، درخش در بیرجند و مود در قاینات است. معمولا درخش با طرح های ریزه ماهی و مود با طرح های بته جقه ای است. از این دو بخش، فرش های ظریف و موزه ای موجود است.
کاشمر نقش رایج در قالیبافی این شهر زیر خاکی است. قبلا، بافت فرش در کاشمر نامرغوب بود ولی حالا بهتر شده است.
محولات نقشه قالی های محولات غالبا، بندی است با نام های حسن قاضی و ورامین و به رنگ های لاکی.
تربت حیدریه و تربت جام اینجا محل استقرار بخشی از عشایر تیموری و بلوچ است که قالیچه های تیموری و بلوچی می بافند. این قالیچه ها با گره غیر متقارن (فارسی) است.
طبس و فردوس شهرت این دو ناحیه به بافت قالیچه عربی است که با گره فارسی بافته می شود.
گناباد تولیدات قالی بافی این محل معمولا قالیچه است.
درگز، بجنورد، شیروان و قوچان دستبافت های گونه گونی به ویژه بافت قالیچه کردی، در این چهار شهر تولید می شود که از نظر نوع پشم، نقشه و رنگ آمیزی شهرت دارند. در قسمت هایی از این چهار شهر قالیچه ترکمنی هم بافته می شود.
نیشابور و سبزوار در این دو شهر، طرح هایی با افشان سراسری یا لچک و ترنج کف ساده بیشتر بافته می شود. بافت بزرگ ترین قالی جهان که در محلی در نزدیکی نیشابور و برای مسجدی در عمان تولید می شود در همین اواخر به پایان رسیده و به کشور عمان برده شد.


کتاب منبع: فرش ایران، فضل الله حشمتی رضوی، ناشر: تهران-دفتر پژوهشهای فرهنگی- سال 1380- صفحات 34 و 35

ادامه مطلب

نمايشگاه تخصصي صادراتي فرش دستباف مشهد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، دهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف مشهد، در تاریخ 12 الی 16 آذر ماه 97 برگزار می شود.
نمایشگاه فرش مشهد
ساعات بازدید 10 الی ۲1 و محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد می‌باشد.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

صادرات 409 هزار دلاری فرش در خراسان رضوی

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی گفت: صادرات فرش در هشت ماهه نخست سال جاری به ارزش 409 هزار و 709 دلار بوده است.
سعید کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص میزان واردات انجام شده در هشت ماهه نخست سال جاری اظهار کرد: در کشور ما واردات فرش صورت نمی‌گیرد ممکن است در حوزه فرش ماشینی صورت گیرد اما با توجه به تعرفه‌های گران فرش دستباف، واردات آن صورت نمی‌گیرد.
وی در خصوص میزان صادرات انجام شده نیز عنوان کرد: در هشت ماهه نخست سال جاری از نظر دلاری در حدود 409 هزار 709 دلار که از نظر ارزش ریالی 1 میلیارد و 580 میلیون تومان بوده است.
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: همچنین از نظر وزنی نیز 7122 کیلوگرم بوده که عمده‌ترین مقاصد صادراتی ما کشورهای ژاپن، آمریکا، قطر، استرالیا و بحرین بوده است.
کاظمی در خصوص تاثیر صادرات بر اشتغال‌زایی تصریح کرد: زمانی که دامنه صادرات ما گسترده باشد با ایجاد اشتغال رابطه مستقیم خواهد داشت اما در سال اقتصاد مقاومتی به دنبال کسب تسهیلات جدید برای افراد هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در این زمینه اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی همکاری لازم را به انجام رسانده است. همچنین در بخش مشاغل خانگی و پشتیبانان نیز در حال فعالیت هستیم.
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: در همین راستا افراد مدنظر را به بانک‌ها معرفی کردیم که تاکنون در بخش پشتیبانان حدود 16 نفر معرفی شده‌اند و به هر نفر حدود 50 میلیون تومان اختصاص داده شده است. همچنین حدود 30 نفر را به صورت مستقل نیز به بانک‌های تجارت معرفی کردیم که به هر نفر حدود 7 میلیون تومان اختصاص داده شده است.
خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

اهدای فرش توسط مردم سربیشه به اعتاب مقدسه

مردم شهرستان سربیشه خراسان جنوبی از آغازامسال 50 متر مربع فرش را برای بازسازی عتبات عالیات بافتند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات در سربیشه در مراسم اهدای یک تخته فرش 6 متری که توسط 7 بافنده این شهر در مدت 50 روز بافته شده بود گفت: این 50 متر مربع فرش به همت 120 بافنده بافته شده است.
فرش سربیشه
این فرش ها 25 میلیون تومان ارزش داشت که پس از فروش به برای بازسازی عتبات عالیات اهدا شد.
شفیعی افزود: هم اکنون در شهرستان سربیشه 240 متر مربع فرش در 32 کارگاه فرش بافی برای بازسازی عتبات عالیات با کمک 450 بافنده در حال بافت است.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

مقاله نقشمایه شاخ قوچ در گلیم خراسان

شاخ قوچ یکی از نمادهایی است که به عنوان اقتدار، مردانگی، زور و غیره در گلیم های مختلف ایرانی از جمله گلیم های استان خراسان مورد استفاده قرار می گیرد.
در پاورپوینت زیر ما متنی کوتاه با چندین عکس از این نقشمایه یعنی "شاخ قوچ" در گلیم خراسان تهیه کرده ایم.
نقشمایه شاخ قوچ

ادامه مطلب