استادکار بافنده عبدالمحمد عمو اوغلی

از بافندگان و استادکاران مشهد، و اصلا اهل کهنوی آذربایجان بود و اجدادش به شغل و حرفه نساجی و ابریشم بافی اشتغال داشتند. پدرش در سنین کوچکی برای زیارت به مشهد آمد و به واسطه علاقه به مشهد شغل نساجی را رها کرده و به قالیبافی پرداخت.

عمواوغلی در کنار صیرفیان، رشتی زاده، امینیان، محتشم، احمد، صابر، طاهرزاده بهزاد و دیگران، از چهره های انگشت شماری است که به هنر فرشبافی ایران، ارزشی خاص بخشیده است.
وی به همراه برادرش کارگاه های متعدد قالیبافی در مشهد و اطراف آن برپا داشت، و خود به بافت و نظارت تولیدات آن همت گماشت. کارگاه های وی در محمودآباد (شش کیلومتری مشهد)، طرقبه (از ییلاقات مشهد) و درخش مستقر بود و در کارگاه برادرش در مشهد و شاندیز قرار داشتند.
فرشهای ارزنده ای که عمواوغلی برای آستانه حضرت رضا و حرم سامرا و مجلس و باشگاه افسران و کاخهای سلطنتی بافته، هریک در نوع خود بی نظیر است.
تخصص عمواوغلی بیشتر در تهیه فرشهایی در اندازه یکصد مقات (هر مقات ۱۲۰۰۰ گره) بود، و در این راستا از حیث ریزبافتی و ظرافت و قطع قالی و رنگهای سنتی کمتر کسی را همطراز وی سراغ داریم. عباسقلی صابر از بافندگان طراز اول، از جمله کسانی بود که با عمواوغلی در تهیه بسیاری از این آثار نفیس سهیم بود، و پس از فوت عمواوغلی در آذرماه ۱۳۱۶ شمسی، شهرت و معروفیتی تمام کسب کرد.
منبع:فرشنامه ایران،دکتر حسن آذرپاد،فضل الله حشمتی رضوی،تهران1383،صفحه 439

ادامه مطلب

قالی بافی یا فرش دستباف استان های خراسان

استان خراسان
مشهد فرش مشهد مقاوم و پرگوشت و دارای پرزهای بلند است. طرح های فرش در این شهر، بیشتر افشان و لچک ترنج و حاشیه پر نقش و نگار است. متن قالی مشهد بیشتر به رنگ لاکی سیر است و ترنج و لچک آن به رنگ لاجوردی. واحد بافت قالی در مشهد و سایر شهرهای خراسان «مقاط» است (مقاط بر وزن نقاط یا مقات بر وزن نبات، هر دو تلفظ و هر دو رسم الخط در خراسان رایج است) مقاط برابر با ۱۲۰۰۰ گره است و هر چه سطح کمتری را دربر گیرد مرغوبیت فرش بیشتر می شود. در این شهر، آستان قدس رضوی علاوه بر تأسیس شرکتی در زمینه تولید فرش، موزه ای هم برای فرش های نفیس و تاریخی خود بر پا کرده است. در مشهد، گره غیر متقارن (فارسی) و گره متقارن (ترکی) معمول است.
بیرجند از نظر بافت، به فرش مشهد شباهت دارد. نقشه های رایج در بیرجند، غالبا ریزه ماهی، بته جقه و لچک و ترنج است.
قاین از کانون های قدیم قالیبافی ایران است. در این ناحیه، طرح هراتی استفاده می شود. طرح های دیگر این شهر ریزه ماهی، بته جقه ای و ربعی سعدی است.
درخش و مود دو روستا با معروفیت خاص جهانی، درخش در بیرجند و مود در قاینات است. معمولا درخش با طرح های ریزه ماهی و مود با طرح های بته جقه ای است. از این دو بخش، فرش های ظریف و موزه ای موجود است.
کاشمر نقش رایج در قالیبافی این شهر زیر خاکی است. قبلا، بافت فرش در کاشمر نامرغوب بود ولی حالا بهتر شده است.
محولات نقشه قالی های محولات غالبا، بندی است با نام های حسن قاضی و ورامین و به رنگ های لاکی.
تربت حیدریه و تربت جام اینجا محل استقرار بخشی از عشایر تیموری و بلوچ است که قالیچه های تیموری و بلوچی می بافند. این قالیچه ها با گره غیر متقارن (فارسی) است.
طبس و فردوس شهرت این دو ناحیه به بافت قالیچه عربی است که با گره فارسی بافته می شود.
گناباد تولیدات قالی بافی این محل معمولا قالیچه است.
درگز، بجنورد، شیروان و قوچان دستبافت های گونه گونی به ویژه بافت قالیچه کردی، در این چهار شهر تولید می شود که از نظر نوع پشم، نقشه و رنگ آمیزی شهرت دارند. در قسمت هایی از این چهار شهر قالیچه ترکمنی هم بافته می شود.
نیشابور و سبزوار در این دو شهر، طرح هایی با افشان سراسری یا لچک و ترنج کف ساده بیشتر بافته می شود. بافت بزرگ ترین قالی جهان که در محلی در نزدیکی نیشابور و برای مسجدی در عمان تولید می شود در همین اواخر به پایان رسیده و به کشور عمان برده شد.


کتاب منبع: فرش ایران، فضل الله حشمتی رضوی، ناشر: تهران-دفتر پژوهشهای فرهنگی- سال 1380- صفحات 34 و 35

ادامه مطلب

نمايشگاه تخصصي صادراتي فرش دستباف مشهد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، دهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف مشهد، در تاریخ 12 الی 16 آذر ماه 97 برگزار می شود.
نمایشگاه فرش مشهد
ساعات بازدید 10 الی ۲1 و محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد می‌باشد.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

صادرات 409 هزار دلاری فرش در خراسان رضوی

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی گفت: صادرات فرش در هشت ماهه نخست سال جاری به ارزش 409 هزار و 709 دلار بوده است.
سعید کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص میزان واردات انجام شده در هشت ماهه نخست سال جاری اظهار کرد: در کشور ما واردات فرش صورت نمی‌گیرد ممکن است در حوزه فرش ماشینی صورت گیرد اما با توجه به تعرفه‌های گران فرش دستباف، واردات آن صورت نمی‌گیرد.
وی در خصوص میزان صادرات انجام شده نیز عنوان کرد: در هشت ماهه نخست سال جاری از نظر دلاری در حدود 409 هزار 709 دلار که از نظر ارزش ریالی 1 میلیارد و 580 میلیون تومان بوده است.
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: همچنین از نظر وزنی نیز 7122 کیلوگرم بوده که عمده‌ترین مقاصد صادراتی ما کشورهای ژاپن، آمریکا، قطر، استرالیا و بحرین بوده است.
کاظمی در خصوص تاثیر صادرات بر اشتغال‌زایی تصریح کرد: زمانی که دامنه صادرات ما گسترده باشد با ایجاد اشتغال رابطه مستقیم خواهد داشت اما در سال اقتصاد مقاومتی به دنبال کسب تسهیلات جدید برای افراد هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در این زمینه اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی همکاری لازم را به انجام رسانده است. همچنین در بخش مشاغل خانگی و پشتیبانان نیز در حال فعالیت هستیم.
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: در همین راستا افراد مدنظر را به بانک‌ها معرفی کردیم که تاکنون در بخش پشتیبانان حدود 16 نفر معرفی شده‌اند و به هر نفر حدود 50 میلیون تومان اختصاص داده شده است. همچنین حدود 30 نفر را به صورت مستقل نیز به بانک‌های تجارت معرفی کردیم که به هر نفر حدود 7 میلیون تومان اختصاص داده شده است.
خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

اهدای فرش توسط مردم سربیشه به اعتاب مقدسه

مردم شهرستان سربیشه خراسان جنوبی از آغازامسال 50 متر مربع فرش را برای بازسازی عتبات عالیات بافتند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات در سربیشه در مراسم اهدای یک تخته فرش 6 متری که توسط 7 بافنده این شهر در مدت 50 روز بافته شده بود گفت: این 50 متر مربع فرش به همت 120 بافنده بافته شده است.
فرش سربیشه
این فرش ها 25 میلیون تومان ارزش داشت که پس از فروش به برای بازسازی عتبات عالیات اهدا شد.
شفیعی افزود: هم اکنون در شهرستان سربیشه 240 متر مربع فرش در 32 کارگاه فرش بافی برای بازسازی عتبات عالیات با کمک 450 بافنده در حال بافت است.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

مقاله نقشمایه شاخ قوچ در گلیم خراسان

شاخ قوچ یکی از نمادهایی است که به عنوان اقتدار، مردانگی، زور و غیره در گلیم های مختلف ایرانی از جمله گلیم های استان خراسان مورد استفاده قرار می گیرد.
در پاورپوینت زیر ما متنی کوتاه با چندین عکس از این نقشمایه یعنی "شاخ قوچ" در گلیم خراسان تهیه کرده ایم.
نقشمایه شاخ قوچ

ادامه مطلب

بی رغبتی خراسان شمالی ها به خرید فرش دستباف

رئیس اتحادیه تعاونی‌های فرش دستبافت خراسان‌شمالی گفت: مردم این استان تمایل چندانی به خرید فرش دستبافت ندارند و تمایل دارند بیشتر فرش ماشینی خریداری کنند.
‌حسین ایزانلو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: قیمت بالای فرش دستبافت یکی از عوامل زمینه ساز در این امر است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر عدم وجود فروشگاه‌های مسنجم فرش فروشی دستبافت در این استان از دیگر عوامل است که مردم بیشتر تمایل به خرید فرش ماشینی داشته باشند.
ایزانلو با اشاره به اینکه خراسان‌شمالی یکی از استان‌های تولید کننده فرش است، اظهار کرد: اما به علت وجود امکاناتی همچون قالیشویی فرش‌های تولیدی خام فروشی می‌شوند.
وی با بیان اینکه برای اینکه امر تولید فرش در این استان رونق یابد باید زمینه حضور تاجران فرش در نمایشگاه‌های فرش فراهم شود، تصریح کرد: این امر کمک شایانی در امر بازاریابی فرش خواهد داشت.
فرش دستباف
این مقام مسئول گفت: برای اینکه یک تاجر فرش در یک نمایشگاه حضور یابد باید تمامی هزینه‌های خود را پرداخت کند اما هزینه حضور در یک نمایشگاه بالاست و باید دولت در این زمینه کمک کند.
وی افزود: تبلیغ فرش کردی و ترکمن خراسان‌شمالی در رسانه‌ها به منظور اشنایی بیشتر مردم با این محصول دست که این امر کمک خوبی در امر بازاریابی خواهد بود.
رئیس اتحادیه تعاونی‌های فرش دستبافت خراسان‌شمالی ادامه داد: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با دوره بازپرداخت بالا یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند در رونق تولید و فروش فرش دستبافت این استان کمک کند.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

بازار از رمق افتاده فرش در خراسان رضوی

مشکلات پیش روی فرش‌بافی موجب افت این هنر اصیل در استان خراسان رضوی شده است.
به گزارش کارایان فرش، مشکلات پیش روی فرش‌بافی موجب افت این هنر اصیل در استان خراسان رضوی شده است.
فرش خراسان رضوی

ادامه مطلب