سه پای خارجی در کفش فرش ایران

کفشی که فرش دستباف ایران در بازار‌های خارجی به پا داشت، حال پاپوش سه کشور آسیایی دیگر شده است.
به گزارش خبرنامه کارایان به نقل از خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، تا همین چند سال پیش، فرش دستباف را در بازار‌های خارجی به نام ایران می‌شناختند که دو برند معروف و جهانی آن شامل فرش مود و فرش قهستان مربوط به خطه خراسان جنوبی است.
دو دهه قبلتر را نگاهی بندازیم می‌بینیم پس از نفت ، فرش دستباف دومین منبع درآمد ارزی کشور بود و اگر چه ما این کالا را زیرانداز و سه پای خارجی در کفش فرش ایرانکفپوش خانه هایمان کرده بودیم، خارجی‌ها آن را قاب می‌گرفتند بر دیوارهایشان و کف تالار‌های تشریفاتی شان را با آن تزئین می‌کردند و حال این روزها..

کاهشی هزاران تنی در صادرات فرش دستباف ایران


مرکز ملی فرش ایران را که در اینترنت جستجو کنیم بخشی به نام آمار و اطلاعات در آن وجود دارد که در آن، آمار مربوط به صادرات فرش دستباف ایران از سال ۱۳۵۰ تا کنون درج شده است.
با بررسی اجمالی این آمار مشاهده می‌کنیم صادرات فرش دستباف ایران از دهه ۷۰ تا کنون از ۲۲ هزار تن به چیزی حدود ۳ هزار تن کاهش یافته است یعنی سال به سال تعداد تخته‌های کمتری از فرش دستباف ایران، مرز‌های کشور را پشت سر گذاشته و به بازار‌های خارجی راه یافته است.
صادرات فرش ایران در سال‌های ۷۳ تا ۷۵ بیش از ۲ میلیارد دلار بوده است که با این رقم، ایران مقام اول صادرات فرش دنیا را داشته و یک سوم بازار جهانی فرش، مربوط به فرش کشورمان بوده است. اما این آمار درخشان در سال ۹۷ به ۲۶۰ میلیون دلار و سال ۹۸ به ۷۰ میلیون دلار سقوط کرد که مطمئنا امسال هم کمتر از این رقم خواهد شد.
حال دیگر آنجایی که باید مشتری‌های خارجی فرش دستباف ایران را ببینند، فرش‌های دستباف تولید هند، افغانستان و پاکستان را می‌بینند.
سه پای خارجی در کفش فرش ایران

چه شد که چنین شد؟


سه پای خارجی در کفش فرش ایرانتحریم‌ها جلویش را گرفت؟ کرونا همه چیز را به هم ریخت؟ مواد اولیه کم بود یا نامرغوب؟ بافنده‌ها دیگر نمی‌بافند؟ با سلیقه بازار پیش نرفتیم؟ خارجی‌ها دیگر این کالا را نمی‌پسندند؟ آموزشی در کار نبود؟ چه و چه و چه ...؟ چه شد که چنین شد؟ کدام عامل سبب شد که حالا وقتی درِ کارگاه‌های فرش دستباف خراسان جنوبی را باز می‌کنی دارهای قالی را در کنج عزلت میبینی؟ اشکال کار کجاست؟
برای اینکه به جواب سوالاتم در خصوص تغییر وضعیت فروش فرش دستباف برسم به سراغ رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف استان و تاجران این کالای هنری رفتم تا ببینم آن‌ها علت را در چه میبینند؟

روند صادرات، برعکس شده است


کامیابی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان جنوبی به تحریم‌های آمریکایی و اروپایی اشاره کرد و گفت: پیش از این، صادرات فرش دستباف ایران و همچنین خراسان جنوبی چنان رونقی و نام و نشانی داشت که افغانستان هم گاه برای صادرات فرش‌های دستباف خود به ایران متوسل می‌شد و فرش‌های خود را به ایران ارسال می‌کرد تا با فرش‌های ایران صادر شود و به فروش رسد، اما حال به دلیل تحریمها، ما مجبوریم فرش خود را به افغانستان بفرستیم تا از این کشور و گاه حتی با نام خود افغانستان به کشور‌های آمریکایی و اروپایی صادر شود.

به دنبال بازار‌های جدید نگشتیم، همان قبلی‌ها را هم از دست داده ایم


کامیابی به موضوعی دیگر اشاره کرد و گفت: عمده بازار خارجی فرش ایران و خراسان جنوبی، آمریکا و کشور‌های اروپایی است که اکنون به دلایل مختلفی از جمله به روز نبودن بخشی از طرح‌ها و رنگ‌های به کارفته در بافت فرش، دیگر داغ داغ نیست و کشور‌هایی همچون هند، پاکستان و افغانستان از همین دلایل استفاده کرده اند و با نیازسنجی سلیقه مشتری‌های امروزی، پا در کفش صادرات فرش ایران و برند‌های جهانی آن همچون فرش مود و قهستان خراسان جنوبی کرده اند.
وی افزود: ما در خراسان جنوبی طراح فرش نداریم و بافندگان همچون قدیم ذهنی می‌بافند و تنها ۱۰ درصد تولیدات ما، به روز است.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف همچنین به ارزان بودن هزینه کارگر در کشور‌هایی همچون هند و افغانستان اشاره کرد و گفت: این موضوع سبب می‌شود هزینه تمام شده‌ی فرش برای تولیدکننده و صادرکننده کمتر تمام شود و به همان نسبت در بازار‌های صادراتی با قیمت ارزان تری به فروش برسد که همین موضوع، فروش فرش‌های دستباف این کشور‌ها را بیشتر و فرش ایران را کمتر کرده است.
کامیابی تأکید کرد ارزان بودن قیمت کارگر در کشور‌های یاد شده به این معنا نیست که مزد بافندگان فرش در ایران بالاست چرا که همین الان وضعیت معیشت قالی بافان استان خراسان جنوبی بسیار نامطلوب است و کارگری که به همان تعداد ساعت کار روزانه یک بافنده در شغلی دیگر کارگری کند، دستمزدی ۳ تا ۴ برابر یک قالیباف می‌گیرد.

سال ۷۰، حقوق یک قالیباف دو برابر یک کارمند بود


به سراغ یکی از تاجران فرش رفتم، آقای تقی زاده سالهاست که عمر خود را در خرید و فروش فرش صرف کرده است.
او می‌گوید: تعداد بافندگانی که من از آن‌ها فرش می‌خریدم در طی این سال‌ها نصف و حتی کمتر از نصف شده است چرا که در سال‌های دهه ۷۰، یک قالیباف تقریبا دو برابر یک کارمند درآمد داشت، ولی اکنون حتی نصف حقوق اداره کار هم گیرش نمی‌کند و همین سبب شده که از ۶۵ تا ۹۰ شرکت تعاونی که در آن سال‌ها در تولید و صادرات فرش دستباف خراسان جنوبی فعال بودند اکنون اثری نباشد و ما هم، هم اکنون شخصی عمل می‌کنیم.

حال دیگر فقط زن‌ها می‌بافند


تاجر دیگری که خود رئیس هیأت مدیره شرکت فرش دستباف روستایی بیرجند است می‌گوید: الان بافنده روزی ۸ ساعت کار کند بسته سه پای خارجی در کفش فرش ایرانبه کیفیت کارش از ۱۵ هزار تومان می‌گیرد تا ۴۰ هزار تومان، که حتی در بهترین حالت هم باز دستمزد کارگر بیرون و برای کار‌های دیگر، از بافندگی بیشتر است و همین سبب شده حال دیگر هیچ بافنده‌ی مردی قالی نبافد و تنها زن‌ها به این کار پرزحمت و کم درآمد، تن دهند آنهم برای گذران زندگی.
او می‌گوید: سال‌های پیشین که متولی فرش در کشور، جهاد سازندگی بود با اجرای طرح‌هایی همچون انتخاب بافنده نمونه و فرش نمونه، انگیزه‌ی بافندگان برای به کار بردن نهایت ذوق و سلیقه و هنر در تولید فرشی کاملا مرغوب، چند برابر می‌شد و به همین دلیل تولیداتمان مشتری‌های خاص تری پیدا می‌کرد و فرش دستباف با سود فراوانی صادر می‌شد، اما حالا دیگر هیچ طرحی برای تشویق بافندگان در کشور نداریم و تازه حمایت‌های معیشتی بافندگان هم از بین رفته و طرح‌هایی همچون بیمه قالیبافان هم شروع نشده پایان یافته است.
او تأکید کرد یکی از عواملی که سبب شد در این سال‌ها به طور مکرر از تعداد بافندگان فرش دستباف استان کم شود نبود بیمه‌ای برای قالیبافان بود و، چون آنها، آینده‌ای برای شغلشان نمی‌دیدند به مشاغل دیگر روی آوردند.

تنها 7 درصد بافندگان استان بیمه اند


با تحقیقی در این مورد متوجه شدم در سال‌های ابتدای طرح بیمه بافندگان، ۵۷۰۰ نفر از ۵۰ هزار بافنده استان بیمه شدند که در سال‌های بعد این طرح منتفی و حتی بنا به دلیل ارائه شده از سوی دولت و تأمین اجتماعی مبنی بر اختصاص نیافتن بودجه‌ای برای بیمه بافندگان، بیمه حدود ۲ هزار نفر از آن‌هایی هم که در سال‌های اول این طرح بیمه شدند، قطع شد.
اکنون تنها ۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰ بافنده در خراسان جنوبی بیمه اند یعنی چیزی حدود 7 درصد جمعیت بافندگان استان.

به چشم کفپوش نگاهش کنیم، بازی را باخته است


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف استان، ظهور فرش ماشینی و کفپوش‌هایی مدرن همچون موکت و پارکت را از دیگر دلایل کاهش تولید و صادرات فرش دستباف و مشتری‌های خارجی و داخلی این کالای ارزشمند دانست و البته تأکید کرد نباید بین فرش دستباف و ماشینی مقایسه‌ای انجام دهیم چرا که اصلا قابل مقایسه نیستند و فرش دستباف یک هنر است و نه یک صنعت و هنر بر خلاف کالای صنعتی قیمت ندارد.
کامیابی، به موضوعی، مکرر اشاره و تأکید می‌کرد که ما به دنبال بازار‌های جدید و پیدا کردن مشتری‌های جدید نرفتیم تا تحریم‌ها جای ما را به دیگر کشور‌های آسیایی ندهد.
او افزود: دولت هم هیچ حمایتی از تولید این کالای ارزشمند نکرد و با رخنه کردن ناامیدی بین بافندگان، دیگر هنر و ذوق در فرش جهانی خراسان جنوبی شاید کمتر به چشم بخورد و فرشی هم که با ذوق و علاقه بافته نشود به طور حتم کیفیت مطلوب را برای عرضه به مشتری خارجی ندارد.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف استان با اشاره به قدمت ۶۰۰ ساله‌ی فرش دستباف در خراسان جنوبی گفت: به دلیل خشکسالی و کاهش کسب و کار‌های کشاورزی و دامداری و همچنین نبود صنعت بزرگ و اشتغالزایی در خراسان جنوبی، تقریبا در تمامی روستا‌های خراسان جنوبی، دار‌های قالی وجود دارد و ما توان تولید در هر مقدار هم که بازار طلبد کند داریم فقط باید با آموزش و ساماندهی بافندگان تولید فرش دستباف را روز به روز تخصصی تر کنیم و بازار فروش و صادراتش را نیز رونق ببخشیم.

پاسخی جز پوزخند دریافت نکردم


کامیابی همچنین می‌افزاید: یکی از حمایت‌هایی که دولت می‌تواند از بافندگان و فعالان فرش داشته باشد و ندارد، ارائه تسهیلات بانکی به بافندگان و تولیدکنندگان برای تهیه مواد اولیه مرغوب است چرا که هم اکنون بافندگان ما برای دریافت تسهیلات ۲ تا ۵ میلیون تومانی ماه‌ها در گیر و دار کاغذبازی‌های اداری و بانکی به انتظار می‌نشینند و آنگاه میبینیم وام‌های میلیاردی در حوزه فرش به کسانی ارائه می‌شود که هیچ تخصصی در این حوزه ندارند.
او می‌افزاید من این مشکل را در نشست بررسی مسائل فرش در تهران نیز عنوان کردم و پاسخی جر پوزخند و سکوت حاضران نصیبم نشد.

کم کیفیت‌ها نصیب ما می‌شود


تقی زاده تاجر فرش خراسان جنوبی، نامرغوب شدن مواد اولیه و کمبود مواد اولیه مرغوب در بازار ایران را از دیگر دلایل کاهش صادرات فرش استان می‌داند و می‌گوید: مواد اولیه مرغوب به طور محدود و بدون اطلاع از مقدار نیاز کشور و تعداد بافنده‌ها وارد می‌شود و همان قدری هم که وارد می‌شود به استان‌های بزرگی همچون تهران، اصفهان و تبریز می‌رود و به استان‌هایی همچون خراسان جنوبی مواد اولیه نامرغوب و یا با کیفیت کم ارسال می‌شود که همین سبب شده کیفیت فرش دستباف این استان کاهش یابد و به تبع مشتری‌ها هم کمتر شوند.
او می‌گوید: پشم تولید داخل به دلیل کوتاه بودن پایه‌ی آن، در مصارف داخلی و برای تولید فرش‌های معمولی استفاده می‌شود، اما فرش‌هایی که برای صادرات بافته می‌شود باید از نخ‌های مرغوب خارجی که با پشم مرینوس با پایه بلند تهیه می‌شود، بافته شود و واردات این نخ‌ها اصلا با مقدار نیاز کشور و تعداد بافنده ها، همخوانی ندارد و بسیار کمتر است.

بافندگان از سود صادرات بی نصیبند


حسین پور دیگر تاجر فرش خراسان جنوبی، نبود اتحادیه و تشکلی دولتی و یا خصوصی صرفا برای فعالیت در حوزه صادرات را از جمله دلایل کاهش صادرات فرش دستباف استان می‌داند و می‌گوید: بافندگان برای فروش فرش شان با ما در ارتباطند و ما با تهرانی‌ها برای فروش آن که صادراتی هم اگر انجام شود سودش به جیب همان فعالان استان تهران می‌رود و چیزی از سوداوری صادرات نصیب بافنده و یا ما تاجران استانی نمی‌شود تا انگیزه‌ی تولید تخصصی و پرداختن به بافندگی هنری به عنوان یک شغل پایدار در خراسان جنوبی ادامه یابد.

یا تاکنون بودجه اش را نداشتند یا آدمای نابلدی بودند


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف همچنین با بیان اینکه هم اکنون تنها چین و مقداری هم مشتری‌های روسیه ای، فرش دستباف ایران را می‌خرند گفت: باید متولیان فرش کشور به ویژه مرکز ملی فرش ، در این سال‌ها به دنبال بازار‌های جدیدی برای فرش ایران می‌گشتند که چون این کار هم جمع آوری اطلاعات فراوان می‌خواهد و هم هزینه و ریسک دارد، مرکز ملی فرش ایران آن را انجام نداده ، چرا که یا بودجه‌ای نداشته است و یا متولیانش شخصیت‌های غیرمتخصصی در زمینه فرش بوده اند.

جای حمایت‌های دولتی خالی است


کامیابی افزود: کشوری همچون پاکستان هم دستیابی به مواد اولیه مرغوب برایش راحت است، هم دولتش برای فعالان فرش دستباف تخفیفات گمرکی لحاظ می‌کند و هم در نمایشگاه‌های بین المللی برایشان غرفه رزرو می‌کند و همین حمایت‌ها سبب شده امروز رشد روزافزون صادرات فرش این کشور و همچنین هند و افغانستان را شاهد باشیم و این همان کار‌هایی است که متولیان فرش ایران باید انجام می‌دادند و متأسفانه تلاشی در این زمینه نکردند.
او با اشاره به رقابت تنگاتنگ در بازار صادراتی فرش دستباف گفت: کشور‌های رقیب به دنبال برجسته شدن کاستی‌های فرش ایرانند تا جای پای خود را محکم کنند و همین حمایت نشدن سبب شده که به طور مثال از ۱۷۰ هزار مترمربع فرش تولید شده در سال گذشته در خراسان جنوبی، ۱۰۰ هزار مترمربع صادر شود و مابقی روی دست بافنده بماند.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف افزود: اگر اکنون امریکا که بزرگترین بازار فرش دستباف ایران بوده ما را تحریم کرده، این وظیفه متولیان مرکز ملی فرش است که بازار‌های جدید را شناسایی و صادرکنندگان را برای ورود به این بازار تشویق کنند چرا که یک صادر کننده خود به تنهایی توان ورود به یک بازار جدید را ندارد و این وظیفه متولیان فرش کشور است که با حمایت‌های تسهیلاتی، راه را برای ورود صادرکنندگان به بازار‌های جدیدی همچون آفریقای جنوبی، برزیل و روسیه هموار کنند.
کامیابی ، دلال گری را در موضوع فرش قبول ندارد و می‌گوید: در نبود حمایتی از سوی مرکز ملی فرش ایران و دولت، اگر همین واسطه‌ها و یا به قول بازار، دلالان هم نبودند، تمام تولیدات فرش دستباف خراسان جنوبی روی دست بافنده‌ها می‌ماند.

نبود مدیریت صحیح در پیمان سپاری صادرات فرش


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان جنوبی با بیان اینکه تصویب پیمان سپاری مانند سایر کالا‌ها برای فرش هم اجرا سه پای خارجی در کفش فرش ایرانمی‌شود گفت: در ابتدا بر طبق این تصویبیه، صادرکننده‌ی فرش باید ۳ ماه بعد از صادرات فرش، ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی تحویل می‌داد و از آنجاییکه فروش فرش بیشتر مواقع به صورت امانی است و گاهی ارز حاصل از فروش فرش در بازار صادراتی، تا ۲ سال به حساب صادرکننده واریز نمی‌شود برای همین صادرکننده مجبور بود ارز را از بازار آزاد تهیه و به سامانه نیمایی تحویل دهد تا بتواند به تعهدات ارزی خود عمل کند و همین موضوع، هزینه گزافی را بر دوش صادرکننده می‌گذاشت که سبب کاهش انگیزه تجار برای صادرات فرش شده است، به همین خاطر متولیان مرکز ملی فرش ایران مدت زمان تحویل ارز حاصل از صادرات فرش به سامانه نیمایی را از ۳ به ۷ ماه تغییر دادند، ولی ۷ ماه هم جوابگو نیست و تلاش می‌شود به یک سال تغییر یابد که این‌ها نشانه‌ی نبود مدیریت درست در موضوع فرش است چرا که وقتی قانون سامانه نیمایی برای فرش تصویب می‌شود متولیان فرش باید مدت زمان تعیین شده برای برگشت ارز را برای صادرکنندگان بر اساس اطلاعات بازار صادرات تعیین کنند.

راه حل را ۱۲ سال پیش ارائه دادیم، اما خبری از عملی شدنش نیست


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان جنوبی، راه حل مشکلات فرش دستباف استانی همچون خراسان جنوبی با ۵۰ هزار بافنده و ۲ برند جهانی فرش مود و قهستان را، راه اندازی فروشگاه دائمی فرش می‌داند که در آن بر اساس سفارش مشتری‌های خارجی و داخلی، فرش تولید شود و تولیدات طبق سلیقه مشتری بافته، و حتی قبل از بافته شدن فروخته شود.
او می‌گوید این راه حل را ۱۲ سال پیش به دولت ارائه دادیم، اما تا کنون هیچ اقدامی برای عملی کردن آن انجام نداده اند و هیچ بودجه‌ای هم اختصاص ندادند.
کامیابی معتقد است ظرافت، نرمی و انعطاف پذیری فرش دستباف خراسان جنوبی در کمتر منطقه‌ای از کشور دیده می‌شود و این جزء همان ملاک‌هایی هست که مشتری‌های خارجی را مجذوب فرش این استان کرده است و باید از این فرصت، بیشترین بهره را گرفت.

توسعه‌ی تولید و صادرات فرش، راه جلوگیری از تخلیه روستا‌ها


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف خراسان جنوبی با بیان اینکه در این استان، خشکسالی بسیاری از روستائیان را بیکار کرده است و روز به روز خطر خالی شدن روستا‌ها از سکنه افزایش می‌یابد گفت: اگر به صنعت فرش پرداخته شود و حمایت‌ها برای تخصصی شدن این هنر و همچنین بازاریابی افزایش یابد، فرش بافی تبدیل به یک اشتغال پایدار در روستا‌ها می‌شود و دیگر امنیت استانی مرزی همچون خراسان جنوبی با خالی شدن روستا‌ها بخطر نمی‌افتد.

مائیم و همین فرش دستباف


سه پای خارجی در کفش فرش ایرانمحمد آقا، پیرمرد بافنده‌ای در یکی از روستا‌های شهر مود که فرش آن از برند‌های جهانی فرش دستباف استْ در حالیکه اشک در چشمانش حلقه زده و پینه‌های دستانش حکایت از سختی‌های او در کسب درآمد دارد می‌گوید: مائیم و همین فرش، اگر فرش نبافیم کاری نداریم بکنیم، چیزی نیست که با آن کسب درآمد داشته باشیم و مجبوریم برویم در شهر دستفروشی کنیم.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ادامه مطلب

نمايشگاه تخصصي صادراتي فرش دستباف مشهد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، دهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف مشهد، در تاریخ 12 الی 16 آذر ماه 97 برگزار می شود.
نمایشگاه فرش مشهد
ساعات بازدید 10 الی ۲1 و محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد می‌باشد.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

صادرات 409 هزار دلاری فرش در خراسان رضوی

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی گفت: صادرات فرش در هشت ماهه نخست سال جاری به ارزش 409 هزار و 709 دلار بوده است.
سعید کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص میزان واردات انجام شده در هشت ماهه نخست سال جاری اظهار کرد: در کشور ما واردات فرش صورت نمی‌گیرد ممکن است در حوزه فرش ماشینی صورت گیرد اما با توجه به تعرفه‌های گران فرش دستباف، واردات آن صورت نمی‌گیرد.
وی در خصوص میزان صادرات انجام شده نیز عنوان کرد: در هشت ماهه نخست سال جاری از نظر دلاری در حدود 409 هزار 709 دلار که از نظر ارزش ریالی 1 میلیارد و 580 میلیون تومان بوده است.
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: همچنین از نظر وزنی نیز 7122 کیلوگرم بوده که عمده‌ترین مقاصد صادراتی ما کشورهای ژاپن، آمریکا، قطر، استرالیا و بحرین بوده است.
کاظمی در خصوص تاثیر صادرات بر اشتغال‌زایی تصریح کرد: زمانی که دامنه صادرات ما گسترده باشد با ایجاد اشتغال رابطه مستقیم خواهد داشت اما در سال اقتصاد مقاومتی به دنبال کسب تسهیلات جدید برای افراد هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در این زمینه اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی همکاری لازم را به انجام رسانده است. همچنین در بخش مشاغل خانگی و پشتیبانان نیز در حال فعالیت هستیم.
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: در همین راستا افراد مدنظر را به بانک‌ها معرفی کردیم که تاکنون در بخش پشتیبانان حدود 16 نفر معرفی شده‌اند و به هر نفر حدود 50 میلیون تومان اختصاص داده شده است. همچنین حدود 30 نفر را به صورت مستقل نیز به بانک‌های تجارت معرفی کردیم که به هر نفر حدود 7 میلیون تومان اختصاص داده شده است.
خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

اهدای فرش توسط مردم سربیشه به اعتاب مقدسه

مردم شهرستان سربیشه خراسان جنوبی از آغازامسال 50 متر مربع فرش را برای بازسازی عتبات عالیات بافتند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات در سربیشه در مراسم اهدای یک تخته فرش 6 متری که توسط 7 بافنده این شهر در مدت 50 روز بافته شده بود گفت: این 50 متر مربع فرش به همت 120 بافنده بافته شده است.
فرش سربیشه
این فرش ها 25 میلیون تومان ارزش داشت که پس از فروش به برای بازسازی عتبات عالیات اهدا شد.
شفیعی افزود: هم اکنون در شهرستان سربیشه 240 متر مربع فرش در 32 کارگاه فرش بافی برای بازسازی عتبات عالیات با کمک 450 بافنده در حال بافت است.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

بی رغبتی خراسان شمالی ها به خرید فرش دستباف

رئیس اتحادیه تعاونی‌های فرش دستبافت خراسان‌شمالی گفت: مردم این استان تمایل چندانی به خرید فرش دستبافت ندارند و تمایل دارند بیشتر فرش ماشینی خریداری کنند.
‌حسین ایزانلو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: قیمت بالای فرش دستبافت یکی از عوامل زمینه ساز در این امر است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر عدم وجود فروشگاه‌های مسنجم فرش فروشی دستبافت در این استان از دیگر عوامل است که مردم بیشتر تمایل به خرید فرش ماشینی داشته باشند.
ایزانلو با اشاره به اینکه خراسان‌شمالی یکی از استان‌های تولید کننده فرش است، اظهار کرد: اما به علت وجود امکاناتی همچون قالیشویی فرش‌های تولیدی خام فروشی می‌شوند.
وی با بیان اینکه برای اینکه امر تولید فرش در این استان رونق یابد باید زمینه حضور تاجران فرش در نمایشگاه‌های فرش فراهم شود، تصریح کرد: این امر کمک شایانی در امر بازاریابی فرش خواهد داشت.
فرش دستباف
این مقام مسئول گفت: برای اینکه یک تاجر فرش در یک نمایشگاه حضور یابد باید تمامی هزینه‌های خود را پرداخت کند اما هزینه حضور در یک نمایشگاه بالاست و باید دولت در این زمینه کمک کند.
وی افزود: تبلیغ فرش کردی و ترکمن خراسان‌شمالی در رسانه‌ها به منظور اشنایی بیشتر مردم با این محصول دست که این امر کمک خوبی در امر بازاریابی خواهد بود.
رئیس اتحادیه تعاونی‌های فرش دستبافت خراسان‌شمالی ادامه داد: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با دوره بازپرداخت بالا یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند در رونق تولید و فروش فرش دستبافت این استان کمک کند.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

بازار از رمق افتاده فرش در خراسان رضوی

مشکلات پیش روی فرش‌بافی موجب افت این هنر اصیل در استان خراسان رضوی شده است.
به گزارش کارایان فرش، مشکلات پیش روی فرش‌بافی موجب افت این هنر اصیل در استان خراسان رضوی شده است.
فرش خراسان رضوی

ادامه مطلب

۴۳۰۰ بافنده فرش خراسان جنوبی بیمه هستند

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه چهار هزار و ۳۱۵ بافنده فرش استان تحت پوشش این سازمان هستند، گفت: برای افزایش سهیمه بیمه قالیبافان همچنان در حال پیگیری هستیم.
به گزارش کارایان فرش مجید درویشی در گفتگو با مهر اظهارکرد: زمانیکه قانون بیمه قالی بافان به تصویب رسید، مقرر شد بخشی از سهم کارفرما توسط دولت پرداخت شود تا آنها تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند.

۴۳۰۰ بافنده فرش خراسان جنوبی بیمه هستند

وی افزود: با توجه به رقمی که برای بیمه قالی بافان گذاشته شده و افرادی که شناسه دارند، اگر تعداد آنها تغییر نکند، پذیرش افراد جدید امکان پذیر نیست و نمی‌توان افراد جدید را در این بخش بیمه کنیم.
وی گفت: بیمه افرادی که طبق گزارش بازرسان سازمان به شغلی غیر از قالی بافی فعالیت داشته و یا حق بیمه‌شان را پرداخت نکنند، قطع می‌شود.
درویشی با اشاره به وجود ۵۰ هزار بافنده فرش در استان بیان کرد: در حال حاضر چهار هزار و ۳۱۵ نفر بافنده تحت پوشش بیمه هستند در صورتی که سهمیه خراسان جنوبی در این طرح دو هزار و ۹۱۸ نفر بوده است.
وی یادآور شد: از محل طرح هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۱۴ بودجه سال ۹۶ برای بیمه افراد خاص پیش بینی‌هایی شد، تا زمانیکه مصوب نشود قابل بیان نیست، امید است در این برنامه قالی بافان نیز تحت پوشش قرار بگیرند.
درویشی عنوان کرد: برای افزایش سهمیه استان در حال پیگیری هستیم تا از محل قطع بیمه سایر استان‌ها سهمیه دریافت کنیم، اما شرایط برای تمام کشور تقریباً به همین نحو است.
وی ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۶ خبرهای خوشی برای این قشر سختکوش در تبصره ۱۴ شنیده شود شاید گره‌ای از کار قالی بافان گشوده شود.
به گفته درویشی، برند قالی خراسان جنوبی در بازارهای جهانی شناخته شده است، تلاش‌ها برای حمایت از این قشر ادامه دارد.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب

تشکیل اتحادیه صادرکنندگان فرش خراسان شمالی

عامل توسعه کنسرسیوم صادراتی فرش و دستبافته های داری خراسان شمالی گفت: اتحادیه صادرکنندگان فرش در این استان 941 هزار نفری تشکیل می شود و در این راستا اقدامات لازم انجام شده است.
حامد چمن رخ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تاکنون اتحادیه صادرکنندگان فرش در چهار استان تشکیل شده و ما پیگیر هستیم تا پنجمین آن در خراسان شمالی راه اندازی شود.
وی افزود: این اتحادیه زیر نظر اتاق ایران فعالیت خواهد داشت و اکنون اقدامات اولیه توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و کنسرسیوم صادراتی فرش و دستبافته های داری خراسان شمالی انجام شده است.

تشکیل اتحادیه صادرکنندگان فرش خراسان شمالی

چمن رخ گفت: ثبت کنسرسیوم صادراتی فرش خراسان شمالی نیز یکی دیگر از اقدامات در حال پیگیری است.
عامل توسعه کنسرسیوم صادراتی فرش و دستبافته های داری خراسان شمالی در ادامه با گلایه از اینکه مرکز ملی فرش نتوانسته است رضایت فرشی را آن گونه که باید و شاید جلب کند گفت: این مرکز از رسالت و مسئولیت خود فاصله گرفته است.
پیش از این، شرکت سهامی فرش که به عنوان متولی فرش، به تولید و بازار فرش نظارت داشت، توجه زیادی به رونق فرش دستباف داشت، اما از زمان تاسیس مرکز ملی فرش ایران روز به روز شاهد افول فرش دستباف در کشور هستیم.
وی افزود: تاسف بارتر این که شرکت فرش ایران نیز دیگر فعالیتی در شان تاریخچه خود ندارد و اکنون نیز به مالکیت بانک تجارت درآمده است.
چمن رخ خاطرنشان کرد: مرکز ملی فرش که زیر نظر وزارت بازرگانی سابق برای سامان دادن به اوضاع فرش شکل گرفت هنوز نتوانسته است اقدامی که رضایت خاطر فرشی ها و خانواده فرش را جلب کند، انجام دهد و از این حیث کارنامه قابل قبولی ندارد.
وی تصریح کرد: عملکرد مرکز ملی فرش در زمینه حمایت از تولید فرش دستباف قابل دفاع نبوده و نتوانسته رسالت خود در زمینه بازاریابی را خوب انجام دهد، البته در زمینه تحقیق و پژوهش اقدامات خوبی انجام داده اما این آثار تحقیقی و پژوهشی در کتابخانه مرکز آرشیو شده است.
عامل توسعه کنسرسیوم صادراتی فرش و دستبافته های داری خراسان شمالی اظهار کرد: بارها مشاهده شده افرادی که به دنبال منابع تحقیقی و پژوهشی هستند و این منابع را از مرکز ملی فرش جست وجو می کنند، اما به آن دست پیدا نمی کنند، معلوم نیست چرا این اطلاعات و پژوهش ها به اشتراک گذاشته نمی شود؟
وی درباره برنامه های کنسرسیوم صادراتی فرش و دستبافته های داری خراسان شمالی گفت: این کنسرسیوم پیش از این دست یابی به بازارهای آمریکا را هدفگذاری کرده بود زیرا بازارهای آمریکایی یکی از بهترین بازارهای فرش ایران بود اما با اعمال تحریم ها بتدریج از دست رفته است.
چمن رخ افزود: در آن سال ها، کشورهای پاکستان و هند جای ما را در بازار آمریکا گرفتند اما پس از برجام تلاش ما این بود که بتوانیم دوباره این بازار را احیا کنیم.
وی خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن رییس جمهوری جدید آمریکا برنامه ریزی برای دست یابی به بازارهای آن کشور از برنامه خارج شد و اکنون تلاش داریم تا بتوانیم در بازار چین فعالیت کنیم و بیشتر در این بازار حضور داشته باشیم.
چمن رخ افزود: قراراست در فروردین ماه سال آتی تیمی از تجار و فعالان فرش ایران برای حضور در نمایشگاه دموتکس به شانگ های چین اعزام شوند. این حضور می تواند اهداف بسیاری از بازاریابی در کشور چین را محقق سازد.
در استان خراسان شمالی حدود 18 هزار کارگاه قالیبافی با 21 هزار بافنده وجود دارد که سالانه حدود 400 هزار متر مربع فرش در این استان تولید می شود.
طبق گزارش اتحادیه فرشبافان خراسان شمالی این استان حدود 9 درصد از تولید فرش دستباف ایران را به خود اختصاص داده و سالانه 100 هزار متر مربع از فرش این منطقه به خارج از کشور صادر می شود.
خراسان شمالی برای سامان دادن به صنعت فرش دستباف، خوشه صنعتی فرش را در دستور کار خود قرار داده تا بتواند در این قالب، فرش دستباف استان را با طرح و نام این منطقه به بازارهای داخلی و جهانی عرضه کند. همچنین شهرک فرش نیز با هدف ساماندهی کارگاه های تولید و عرضه فرش در شهرک صنعتی بجنورد، فعال شده است.
به گفته مسئولان مربوطه کمبود نقدینگی، پایین بودن کیفیت تولیدات و متناسب نبودن تولیدات فرش دستباف با سلائق مشتریان و نیز کمبود امکانات زیرساختی از اساسی ترین مشکلات فعالان این صنعت در این استان است.

خبرنامه کارایان

ادامه مطلب